Laptop – jak wybrać ten najlepszy?

Written by

Czasy współczesne przyniosły prężny rozwój łatwo dostępnej techniki. Dzięki niej wiele rzeczy stało się prostszych, jak choćby kontakty, przesyłanie danych, projektowanie, konsultacje spraw biznesowych na odległość, a nawet samodzielne prowadzenie małego biura. Stosunkowo niedawno rozpowszechniły się smartfony, które można już obecnie uważać nie tyle za typowe telefony, co za małe urządzenia wielofunkcyjne. Można przez nie rozmawiać (także rozmowy video), wysyłać wiadomości i multimedia, przeglądać sieć, oglądać filmy i mieć w nim wiele ważnych dla siebie danych. Jednak są rzeczy, które – i owszem – można wykonać na smartfonie, jednak nie będzie to dla wykonawcy zbyt wygodne. Chodzi choćby o napisanie tekstu kilka razy dłuższego niż typowy SMS. Już dłuższy wpis w mediach społecznościowych – np. na firmowym fanpage’u (powinien więc nie zawierać błędów, literówek itp.) może stanowić problem, jeśli ma być napisany na telefonie.

Dlatego właśnie warto kupić komputer, a konkretnie laptop, który zapewnia użytkownikowi jednocześnie mobilność i wygodę pisania, oglądania, surfowania po sieci oraz pracy.

Dlaczego właśnie laptop?

Ktoś powie, że ze względu na zalety, czasem lepiej kupić komputer stacjonarny – choćby dlatego, że łatwiej go w razie czego rozbudować, czy zmodernizować. Jednak na komputerze stacjonarnym trzeba -z racji jego charakteru – pracować ciągle na tym samym stanowisku komputerowym. Komputer taki można wprawdzie przenieść w inne miejsce, ale łączy się to z mnóstwem zachodu… A o zabraniu komputera stacjonarnego nawet w krótką podróż w ogóle nie wchodzi w rachubę. Dlatego właśnie warto kupić laptop, bo:

  • jest lekki i nawet dość spory model łatwo przewieźć i przenieść
  • zajmuje – w porównaniu z komputerem stacjonarnym – mało miejsca, kiedy jest nieużywany
  • produkowane dziś laptopy są nowoczesne i będą się dobrze sprawowały przez długie lata bez potrzeby ich modernizacji.

Jak wybrać najlepszy laptop? Na co zwrócić uwagę?

Tak naprawdę pierwszym pytaniem, na jakie trzeba sobie odpowiedzieć przed zakupem laptopa to: do czego dokładnie ma on służyć? Bowiem jego główne przeznaczenie będzie generowało pewne obowiązkowe wymogi wobec tego urządzenia. O co dokładnie chodzi?

  • laptop do filmów, muzyki i zwykłego przeglądania Internetu oraz prostych prac biurowych i nauki na poziomie szkoły podstawowej i średniej powinien mieć dobrą kartę muzyczną i graficzną (choć niekoniecznie z najwyższej cenowo półki), dobre Wi-Fi (jeśli to w ten sposób głównie będzie się na nim surfowało po sieci), odpowiednich rozmiarów matryca, i niezłe głośniki. Co do pozostałych parametrów, programy typu Pakiet Office i proste programy graficzne nie mają jakoś specjalnie wygórowanych wymagań sprzętowych.
  • laptop do gier – tu przyda się odpowiednia karta, dobry, wyraźny i o odpowiedniej wielkości monitor, w miarę szybki procesor i szybki dysk – jeśli chodzi o szybkie działanie, można pomyśleć o dysku SSD, który będzie szybszy, niż typowy dysk twardy.
  • laptop do projektowania grafiki i bardziej zaawansowanych prac informatycznych – tutaj wymogi są już dosyć spore; trzeba uwzględnić ogólnie mocne urządzenie, które będzie spełniało wymogi profesjonalnych programów; warto tu zwrócić uwagę na odpowiedni procesor, dobrą kartę graficzną i matrycę, która nie będzie przekłamywać wyświetlanych barw.

Co jeszcze może przydać się w laptopie?

Trzeba pamiętać, że laptopy mają różne rozmiary – ich przekątne oscylują w granicach od 13 do 17 cali. I warto – niezależnie od wszystkiego – wybrać laptop o wygodnej dla siebie wielkości.

Kolejna sprawa to różne porty, złącza i obecność nagrywarki DVD-RW. Każdy laptop ma obowiązkowo wejście ładowarki. Jednak co do innych złączy, poszczególne modele mogą się między sobą różnić. Warto więc, aby wybrany laptop miał więcej, niż jedno wejście USB. Dlaczego? Bo wiele osób woli używać tradycyjnej, przewodowej myszki właśnie z taką wtyczką. Kiedy podłączy się to urządzenie peryferyjne do laptopa, od razu traci się dostęp do jednego wejścia USB. Przyda się też wejście na słuchawki i mikrofon (rozmowy video) i czytnik kart pamięci. W niektórych przypadkach bywa też obecny czytnik kart SIM. Oczywiście to nie wszystkie złącza, a jedynie te najbardziej podstawowe.

Wielu osobom nagrywarka DVD-RW może wydawać się przeżytkiem, jednak dzisiaj sporo programów wciąż instaluje się właśnie z takiego nośnika. Także na płytach CD i DVD archiwizuje się nadal zdjęcia oraz pliki audio-video.

Z jakimi kosztami należy się liczyć?

Najbardziej nowoczesne i mocne laptopy mogą kosztować od kilku do grubo ponad 10 tysięcy złotych. Jednak – to dobra wiadomość dla osób o dosyć ograniczonych możliwościach finansowych – do codziennego użytku, nawet typowo biurowego (prowadzenie firmy), spokojnie można poszukać laptopa w widełkach od ok. 1000 do 2000 zł. W przypadku lepszych laptopów do gier, górną granicę można przesunąć na 2500-3000 zł, ale to nie znaczy, że trzeba koniecznie kupić laptop zbliżony ceną do górnej z tych granic.

Wraz z biegiem czasu nawet najtańsze laptopy stają się coraz lepsze pod wieloma względami. Np. laptop typowo do nauki i przeglądania sieci dla najmłodszych spokojnie można zakupić dziś już za ok. 1200 zł.

Article Categories:
Elektronika

Comments are closed.