Białystok nie jest nudny

Białystok jest prawdziwą perłą dla miłośników turystyki ekologicznej i aktywnej rozrywki. Miłośników natury zachwycą zapierające dech w piersiach krajobrazy Podlasia i Puszczy Białowieskiej, a także unikalne pomniki przyrody nad Biebrzą. Stolica województwa ze względu na swoje położenie, w czystym ekologicznie regionie, nazywana jest Zielonymi Płucami Polski. Białystok i jego okolice mają wiele do zaoferowania. 

Dla miłośników przyrody

Puszcza Białowieska to jedna z najstarszych i największych (ponad 1500 km kwadratowych) ostoi lasu pierwotnego w Europie, siedlisko wyjątkowych gatunków fauny i flory. Znajduje się na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Jej symbolem są żubry, objęte całkowitą ochroną i stale monitorowane. Białowieska populacja jest największą na świecie żyjącą na wolności. Obok żubrów w Puszczy Białowieskiej żyją także rysie i wilki. 

Narwiański Park Narodowy to prawdziwa gratka dla miłośników ornitologii. Zamieszkują go setki rzadkich gatunków ptaków. Atrakcją dla odwiedzających ten położony w dolinie Narwi Park jest tzw. kładka edukacyjna, z której korzystać mogą również rowerzyści. Części trasy pokonuje się na pontonowych platformach. Park można zwiedzać także na pokładzie tradycyjnej łodzi- pychówki.  

Puszcza Knyszyńska położona jest zaledwie kilka kilometrów od miasta. Ten dziki las nadaje się nie tylko do niczym nieograniczonych obserwacji lokalnej fauny i flory, znajduje się tam także niezwykła, XVI-wieczna cerkiew z fortecą oraz ostoje żubra.

Planty to modernistyczny park miejski, położony w samym Białymstoku. Powstał w latach 30stych XX wieku. To tu można odpocząć w cieniu starodrzewu i podziwiać piękne fontanny. Na terenie parku znajdują się rzeźby między innymi Stanisława Horno- Popławskiego i Małgorzaty Niedzielko.  

Dla miłośników historii

Już sam rynek w Białymstoku zasługuje na uwagę jako jeden z najstarszych rynków miejskich w Polsce. Na środku wznosi się pięknie odrestaurowany budynek Ratusza. Po gruntownej renowacji zaczęło działać tam muzeum, pozwalające poznać historię jednego z najstarszych polskich miast. 

Ratusz nigdy nie mieścił władz miejskich. Zbudowany w połowie XVIII wieku budynek służył początkowo celom wyłącznie handlowym, stąd jego bryła przypomina raczej sukiennice. Dominujący, zgodnie z pierwotną ideą, budynek został w 1940 roku rozebrany. Do odbudowy przystąpiono w 1953 roku i odtąd stanowi znany symbol miasta. 

Muzeum Podlaskie składa się z licznych filii. W tej zlokalizowanej w Ratuszu zachwyca zwłaszcza kolekcja malarstwa polskiego i światowego z ostatnich 250 lat. Wśród wybitnych polskich płócien można podziwiać artystów ze Stanisławem Wyspiańskim, Jackiem Malczewskim i Olgą Boznańską na czele. Misją muzeum jest ochrona i promocja tożsamości kulturalnej regionu i w tym zakresie prowadzi również szeroką działalność edukacyjną. 

Pałac i Ogrody Branickich trzeba absolutnie zobaczyć. Ten wspaniały, elegancki budynek nosi nawet nieformalną nazwę „polski Wersal”, ogrody zaś są uznawane za najpiękniejsze w Polsce. Początkowo Pałac, w XVI wieku, pełnił funkcję obronną, zaś pod koniec XVII wieku przebudowano zamek w barokowy pałac. Był on siedzibą rody Branickich, obecnie zaś mieści rektorat Uniwersytetu Medycznego. 

Bazylika Archikatedralna Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny składa się z dwóch kościołów: starego (z początku XVII wieku) i nowego (z XX wieku). Słynie przede wszystkim ze wspaniałego wnętrza, zwłaszcza ołtarzy, witraży i organów. Na tym gruntownie odrestaurowanym instrumencie odbywają się latem Katedralne Koncerty Organowe, z udziałem najlepszych organistów polskich i zagranicznych. 

Supraśl dzięki swojemu położeniu w czystym ekologicznie otoczeniu i bogatym złożom borowinowym ma status uzdrowiska. Jest jednocześnie rajem dla miłośników historii. Najbardziej spektakularnym jest XV-wieczny prawosławny Monaster Zwiastowania Przenajświętszej Bogurodzicy i św. Apostoła Jana Teologa. Ciekawym obiektem tego kompleksu jest cerkiew monasterska, łącząca funkcję sakralną i obronną. 

Suraż to coś dla miłośników przygód. Słynie bowiem, poza ciekawymi obiektami historycznymi, z nieodnalezionego do dziś skarbu Królowej Bony.  

Dla miłośników sportu

Aeroklub Białostocki ma siedzibę na lotnisku 5 kilometrów od centrum Białegostoku. Jest bardzo popularny w regionie i corocznie organizuje międzynarodowe zawody. 

Na Podlasiu nie brakuje atrakcji zimowych. Wbrew pozorom jest tu sporo miejsc, gdzie można poszusować na nartach. Najbliżej Białegostoku znajduje się kompleks Ogrodniczki. Stok jest sztucznie naśnieżany i oświetlony, można również wypożyczyć na miejscu sprzęt. 

Plaża Dojlidy i Stawy Dojlidy to ponad 20 zbiorników wodnych (wśród nich 34 hektarowy zalew), atrakcyjne miejsce wypoczynku i kompleks sportów wodnych. 

Park Rozrywki gwarantuje cały zestaw atrakcji dla lubiących adrenalinę. W jego skład wchodzi Strefa Nauki (między innymi kalejdoskop, różne zwierciadła, wirujący tunel), Strefa Zabaw (z olbrzymim chińczykiem i plenerowymi kręglami) i Park linowy, składający się z tras o zróżnicowanym stopniu trudności.