O tym, że podatki najlepiej płacić w terminie, chyba nie trzeba nikogo przekonywać. Podatek od nieruchomości obejmuje wszystkich właścicieli i posiadaczy domów, mieszkań i działek budowlanych. Sprawdź, jakie obowiązują terminy płatności i w jakim przypadku całość należności trzeba uiścić jednorazowo.
Kto płaci podatek od nieruchomości?
Obowiązek zapłaty podatku od nieruchomości spoczywa na właścicielach, użytkownikach wieczystych i posiadaczach gruntów i obiektów budowlanych lub ich części, a także budowli wykorzystywanych na cele prowadzonej działalności gospodarczej. Oznacza to, że każde mieszkanie – prywatne lub firmowe, każdy dom i każdą działkę budowlaną należy zgłosić do opodatkowania.
Służą do tego dwa formularze. Informację IN-1 składają osoby fizyczne. Natomiast deklaracja DN-1 obowiązuje osoby prawne i jednostki organizacyjne, w tym spółki niemające osobowości prawnej.
Osoby prawne samodzielnie wyliczają wysokość podatku w deklaracji. Natomiast osoby fizyczne otrzymują z urzędu gminy decyzję o wysokości należności za dany rok.
Terminy zapłaty podatku od nieruchomości – osoby fizyczne
Informację o tym, do kiedy podatek od nieruchomości ( https://przyjazne-deklaracje.pl/abc-podatkow/podatek-od-nieruchomosci-od-kiedy-nalezy-go-placic/ ) należy zapłacić, osoby fizyczne znajdą w decyzji dostarczonej im na początku każdego roku z urzędu gminy. Zazwyczaj obliczona kwota podzielona jest na 4 raty proporcjonalne, płatne do:
- 15 marca
- 15 maja
- 15 września
- 15 listopada
Zdarza się, iż decyzja zostanie dostarczona do podatnika po 15 marca. Wtedy termin płatności pierwszej raty przesuwa się. Należy ją uregulować w ciągu 14 dni od otrzymania decyzji. Przesunięcie takie nie wiąże się z powstaniem zaległości podatkowych i nie naraża właściciela nieruchomości na odsetki karne za zwłokę.
Do kiedy zapłacić podatek od nieruchomości – osoby prawne
Osoby prawne nie otrzymują decyzji o wysokości podatku. Należność tę wyliczają samodzielnie w deklaracji, a uzyskaną kwotę dzielą na 12 rat proporcjonalnych. Ze względu na fakt, że terminem złożenia tego dokumentu jest 31 marca, termin płatności pierwszej raty przypada właśnie w tym dniu. Natomiast następne należy uiścić do 15 dnia każdego kolejnego miesiąca.
Jednorazowa płatność podatku – kiedy jest wymagana?
Zdarza się, że wysokość podatku od nieruchomości nie przekracza 100 zł. Ze względu na fakt, iż podzielenie takiej daniny generowałoby bardzo niskie raty, w przepisach znalazła się wzmianka o konieczności uregulowania takiego zobowiązania jednorazowo. Zasadniczo należy to zrobić w terminie płatności pierwszej raty.
Co grozi za spóźnienie z zapłatą podatku?
Terminowe regulowanie swoich zobowiązań w zakresie podatku od nieruchomości jest bardzo ważne. Każdy dzień spóźnienia wiąże się z naliczeniem odsetek karnych za zwłokę. Ich wysokość zależna jest od aktualnym stóp procentowych określanych przez NBP. Uporczywe niepłacenie podatku naraża właściciela nieruchomości na dodatkowe konsekwencje, związane m.in. ze wszczęciem procedury komorniczej.
Znaczenie ma również terminowe dopełnienie formalności związanych ze złożeniem informacji IN-1 lub deklaracji DN-1. Za spóźnienie lub zupełny brak złożenia dokumentów właściciel nieruchomości może odpowiadać jak za wykroczenie skarbowe. Dlatego to szczególne ważne, by dbać o terminowość i prawidłowość rozliczeń.