Bezpieczeństwo maszynowe: jakie rozwiązania zwiększą ochronę maszyn i ludzi?

Written by

Szefowie firm powinni zwracać uwagę nie tylko na wydajność, czy niezawodność konkretnego procesu produkcyjnego. Bardzo duże znaczenie ma także bezpieczne środowisko pracy (o tej kwestii nie można zatem zapominać). Jak zadbać o to zagadnienie w praktyce? Sprawdź rozwiązania, które są stosowane i zdają egzamin!

Na pierwszy „ogień” idą sterowniki przemysłowe Allen-Bradley GuardLogix. Co warto o nich wiedzieć? Nowoczesne urządzenia z tej serii umożliwiają kontrolowanie funkcji sterujących i tych, które są związane z bezpieczeństwem (pod kątem jednego środowiska programistycznego i jednej platformy sprzętowej). Sterowniki przemysłowe Allen-Bradley GuardLogix są bardzo dobrze zaprojektowane. Warto wiedzieć, że wykorzystuje się tutaj procedury autodiagnostyczne w zakresie całego sprzętu, oprogramowania i sieci Ethernet/IP CIP Safety. Wszystko po to, by wykryć ewentualne błędy wewnętrzne, które mogłyby ewentualnie rzutować na bezpieczeństwo maszynowe (na terenie konkretnego przedsiębiorstwa). Należy wspomnieć, że katowicka firma RAControls oferuje procesory Allen-Bradley GuardLogix 5580 i Compact GuardLogix 5380. Wyróżniają się one wysoką mocą obliczeniową i zarazem wbudowanym interfejsem Gigabit Ethernet. Na skutek tego zapewniają o wiele szybszą reakcję. To tutaj nie koniec. Poza tym gwarantują lepsze parametry komunikacyjne danej jednostki centralnej. Poznaj jeszcze wiele innych faktów. Aby to zrobić, zapoznaj się z wpisem znajdującym się na stronie internetowej https://racontrols.pl/bazawiedzy/bezpieczenstwo-maszynowe-podstawowe-rozwiazania-zwiekszajace-ochrone-maszyn-i-ludzi/.

W ofercie znajdują się tak samo kolumny sygnalizacyjne. Warto wiedzieć, że nie zawsze jest opcja, by odseparować maszynę od reszty środowiska roboczego. Kluczowa jest zatem sygnalizacja dotycząca aktualnego stanu maszyny oraz tego, jaka jest dana strefa pracy maszyny.

Istotne jest tutaj zastosowanie systemów sygnalizujących pracę maszyny. W tym aspekcie świetnie sprawdzają się kolumny sygnalizacyjne, którym np. nie przeszkadza hałas na hali produkcyjnej itp. Te urządzenia składają się z kilku modułów świetlnych, które emitują światło w różnych kolorach. Kolumna działa zaś tak, że informuje o bieżącym stanie pracy maszyny lub linii poprzez zapalenie odpowiedniego sygnału świetlnego (jest on zaś znany dla pracowników). Katowicka firma RAControls poleca zaś kolumny sygnalizacyjne typu Control Tower Seria 856T od Rockwell Automation. Można je szybko zamontować, a potem nikt nie będzie narzekał na jakość działania. Kolejna ważna informacja dotyczy tego, że te kolumny posiadają wiele przydatnych funkcji.

Jak jeszcze można w praktyce zadbać o bezpieczeństwo maszynowe? Coraz więcej osób decyduje się na wyłączniki bezpieczeństwa od Allen-Bradley. Jaka jest ich zasada działania? Te sprzęty zwiększają skuteczność ochrony personelu i maszyn przez fizyczne zblokowanie osłon ochronnych i urządzeń, które zezwalają na dostęp do stref potencjalnego zagrożenia. Warto dodać, że sterowniki odblokowują dostęp tylko wtedy, kiedy jest to istotnie bezpieczne dla operatora. Bardzo dużo firm zaczyna stosować także efektywne i przydatne dobiegometry hhb SafetyMan DT2.

Article Categories:
Biznes

Comments are closed.