Miasto folkloru i nowoczesności

Written by
folklor-bialegostoku

Białystok od lat znany jest z szerokiej oferty kulturalnej, przyciągającej nie tylko mieszkańców, ale także osoby przyjeżdżające. Jako stolica Podlasia, regionu znajdującego się na pograniczu wielu kultur, miasto przygotowuje ciekawą ofertę unikalnych w skali Polski wydarzeń. Jest to miejsce dobrze znane nie tylko sympatykom sztuki folkloru pogranicza, lecz także fanom najnowszych trendów muzycznych.

Odkrywanie kultur

Osoby zainteresowane wielokulturowością czekają na cykliczny Międzynarodowy Festiwal Muzyki, Sztuki i Folkloru „Podlaska Oktawa Kultur” – organizowane corocznie wydarzenie, podczas którego zespoły mają możliwość zaprezentowania się zarówno na głównej scenie białostockiego Rynku Kościuszki, lecz także w innych miejscowościach województwa podlaskiego.

Podczas kilkudniowego wydarzenia, widzowie mogą poznać oryginalne stroje, muzykę czy tańce, prezentowane przez pasjonatów z różnych części globu. Podlaska Oktawa Kultur od lat cieszy się wielką popularnością i stanowi jedną z głównych wakacyjnych atrakcji Białegostoku.

Warto zaznaczyć, że Podlaska Oktawa Kultur nie jest zarezerwowana dla grup z państw przygranicznych (choćby Litwy i Białorusi), gdyż otwarta formuła festiwalu zachęca również do przybycia artystów z odległych zakątków świata. Podczas XII edycji w roku 2019 zaprezentowały się chociażby Ensemble Artistique National z Kamerunu, Savia Viva de Coria z Hiszpanii czy Punjab Cultural Promotion Council z Indii. Organizatorem imprezy jest Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Białymstoku.

Filmowe święto

Każdy twórca lub fan niezależnego kina z zainteresowaniem obserwuje coroczny Międzynarodowy Festiwal Filmów Fabularnych „ŻubrOFFka”. Jest to największa w północno-wschodniej Polsce impreza filmowa, skupiająca uwagę twórców krótkich form filmowych. Podczas trwającego kilka dni wydarzenia, organizowane są seanse, podczas których widzowie mogą zobaczyć wiele różnych form filmowych.

Filmowcy mogą zgłaszać swoje produkcje w ośmiu kategoriach (Studenci, Niezależni, Amatorzy, Okno na Wschód, Cały ten Świat, Na skraju, Kids i Music video). O nagrodę Grand Prix podczas festiwalu w 2019 roku walczyło 107 filmów, wybranych przez organizatorów spośród ponad 1500 zgłoszeń. Przyznane zostały również nagrody specjalne za najlepszą Animację, Dokument, Fabułę, Zdjęcia i Muzykę. Wybrano także nagrodę publiczności, nazwaną Dzikim Żubrem.

Mottem przyświecającym organizatorom jest otwartość i brak granic, szacunek dla odmienności i różnorodności, charakterystycznych dla Podlasia. Impreza jest miejscem spotkań, ale też platformą wzajemnej wymiany poglądów i idei, stanowiących pomost dla spotkania twórców Wschodu i Zachodu.

Podobnie jak Podlaska Oktawa Kultur, jest to impreza, której organizacja nie kończy się na Białymstoku. Pokazy filmów podczas ŻubrOFFki odbywają się także w innych podlaskich miejscowościach, między innymi w Łomży, Kleszczelach, Augustowie czy Sokółce. W 2019 roku przed oficjalnym otwarciem festiwalu, impreza odbyła się też w białoruskim Grodnie. Organizatorem jest Białostocki Ośrodek Kultury – DKF „GAG”.

Wydarzenia nie tylko muzyczne

W ostatnich latach hucznie organizowane są także Dni Miasta Białegostoku. Z każdym rokiem w święcie bierze udział coraz więcej instytucji kultury, jak Białostocki Teatr Lalek, Muzeum Wojska czy Galeria Ślendzińskich. Organizują one wiele wydarzeń kulturalnych, w tym popularny Jarmark Świętojański. W czasie ostatnich Dni Miasta, zorganizowano między innymi artystyczną instalację „Kareta Branickiego”oraz wystawę „10×100, czyli BTF na 100-lecie niepodległości Białegostoku”.

Punktem kulminacyjnym są koncerty z udziałem gwiazd muzyki. Białostoczanie mogli posłuchać na żywo takich wykonawców jak choćby Beata Kozidrak z Bajmem, Sandra, Edyta Górniak, Basia Trzetrzelewska czy Alphaville. Zgodnie z tym, co zapowiadał prezydent Tadeusz Truskolaski: „Dni Miasta to piękna okazja, żeby się spotkać, porozmawiać, poczuć radość i dumę z naszego Białegostoku”.

Najnowsze trendy

Punktem obowiązkowym dla każdego słuchacza nowoczesnych brzmień stał się zaś Up to Date Festival. Początkowo organizowany na popularnej „Węglówce”, w ostatnich latach odbywa się na Stadionie Miejskim, gdzie swoje mecze rozgrywa Jagiellonia Białystok. Swój rozmach i renomę coroczne koncerty zawdzięczają w największym stopniu zaangażowaniu społeczników, biorących udział w organizacji. Impreza od lat przyciąga fanów elektroniki oraz hip-hopu, oferując kilka scen, na których równocześnie trwają koncerty.

Co rok Białystok odwiedzają znani na całym świecie artyści tworzący muzykę elektroniczną, jak Ancient Methods, Dopplerefekt oraz Umwelt. Każdy fan rapu także przyjeżdża, aby na żywo zobaczyć zagranicznych idoli, którymi byli w ostatnich latach Evidence, Tommy Cash czy Soulkast, oraz znane rapowe składy (Das EFX czy Snowgoons). Regularnie pojawiają się także najpopularniejsi polscy raperzy, choćby Sokół, TEDE, Pezet i Jan-rapowanie, oraz hiphopowe grupy, tworzące takie marki, np. Rasmentalism czy PRO8L3M.

Article Categories:
Białystok

Comments are closed.