Białystok to piękne, podlaskie miasto. Charakteryzuje się niesamowitą historią, oraz niepowtarzalną kulturą. Jadąc w to miejsce czuć zupełnie inną atmosferę niż np. nad morzem. Czyste powietrze, niedotknięte przez ludzką dłoń lasy i charakterystyczne dla tego regionu tradycje. Czymże byłaby taka wycieczka bez zaznajomienia się z zabytkami, które są dumą Białegostoku? Co więc warto zwiedzić, aby mieć piękne wspomnienia z wyjazdu?
Zoo „Akcent”, czyli edukacja dzieci wraz z rozrywką.
Zoo „Akcent” istnieje od lat 60-tych XX w. Początkowo pełniło funkcję tymczasowego przechowywania zwierząt. Owe miejsce aktualnie ma na celu ukazanie rodzimej fauny Podlasia, dlatego też gatunki zwierząt nie są spoza tychże okolic. Nie jest to jednak powód by zrezygnować z wycieczki, gdyż można dowiedzieć się nowych, ciekawych rzeczy o polskich stworzeniach. Przykładowe typy tych żyjątek to:
– Niedźwiedź brunatny, – Wilk szary, – Żubr, – Myszołów zwyczajny, -Bocian biały.
Oprócz tego, dodatkowym atutem tego Zoo jest darmowy wstęp, co pozwala na skorzystanie z obiektu przez każdego człowieka bez martwienia się o kolejne wydatki. Ma również przystosowane tablice dla niewidomych, oraz udźwiękowione terminale informacyjne dla niedosłyszących osób. Dla dzieci przygotowano tabliczki z dużym formatem tekstu, którego celem jest przybliżenie charakterystyki danego gatunku. Można również pociechę zabrać m.in. na pokaz żubrów, aby maluchy miały szansę bliżej poznać owe zwierzę. Zabawa jest zapewniona dla całej rodziny, a przy okazji każdy może dowiedzieć się nowych rzeczy.
Pałac Branickich, jedna z najlepiej zachowanych rezydencji magnackich.
Pałac ten jest wykonany w stylu późnobarokowym, czasem nazywa się go „Wersalem Polskim”. Został zniszczony w 1944 r., jednak odbudowano go niedługo później. Obecnie jest wykorzystywany jako Uniwersytet Medyczny. Nazwa miejsca wzięła się od Stefana Mikołaja Branickiego, który rozpoczął przebudowę zamku (wtedy obronnego, należącego do właścicieli Białegostoku) na pałac barokowy. Można w nim podziwiać zarówno wnętrze z świetnie zachowanymi herbami rodziny, oraz wysoko umieszczonymi malunkami. Oprócz tego, w środku znajduje się również Muzeum Historii Medycyny i Farmacji, działający od 2003 r. Poza budynkiem prezentują się ogrody: Górny (francuski) i Dolny (angielski). Wyróżniają się pięknym pawilonem, oraz licznymi fontannami. Miejsce zapiera dech w piersiach, pozostawia niesamowite wspomnienia, a także idealnie odzwierciedla styl barokowy w perfekcyjnym stanie.
Cerkiew Świętego Ducha, czyli największa cerkiew w Polsce.
Wznoszona była od lat 80-tych XX w. Koncepcja budowy opiera się na zesłaniu Ducha Świętego, toteż poszczególne elementy mają istotne znaczenie w związku z Jezusem Chrystusem. Na terenie cerkwi znajduje się pomnik na cześć prawosławnych mieszkańców Białegostoku, którzy zostali zamordowani w latach 1939-1956. Charakterystyczna jest również dzwonnica, mająca około 70 metrów wysokości. Zdobią ją różnego rodzaju mozaiki skupiające się na życiu Chrystusa i Matki Bożej. Obecnie cerkiew jest najważniejszą świątynią prawosławną na Litwie. Posiada bibliotekę zawierającą ponad 15 tysięcy tytułów. Liczba wiernych sięga do 150 tysięcy. Choć historia tego miejsca może wydawać się niektórym nudna, to wcale tak nie jest. Wnętrze synagogi to coś, czego turysta nie powinien pomijać. Piękne zdobienia ścienne, żywe kolory i wyjątkowe żyrandole to tylko mały zasób epitetów jakimi można określić kościół prawosławny. Wieczorną porą można zobaczyć samą część zewnętrzną, która oświetlona oszałamia. Cerkiew Świętego Ducha pełni ważną rolę w Białymstoku, a jej wyglądu nie odwzoruje żaden inny kościół. Nawet jeśli jest się innej wiary, to nie trzeba obawiać się zwiedzenia tego magicznej okolicy. Nawet dzieci będą wniebowzięte po ujrzeniu tych niespotykanych zdobień i wyróżniających się barw.
Muzeum Pamięci Sybiru – aby nie zapomnieć o historii.
Muzeum Pamięci Sybiru pokazuje wydarzenia dotyczące zesłań, oraz dobrowolnego osadnictwa Polaków na ziemiach Imperium Rosyjskiego i Związku Sowieckiego. W ten sposób chce upamiętnić te tragiczne przypadki, o których współcześnie rzadko się wspomina. Nawet miejsce budynku jest odpowiednio dobrane – placówka znajduje się przy Dworcu Fabrycznym, skąd wywieziono kilkadziesiąt tysięcy ludzi. Muzeum prowadzi zajęcia edukacyjne, nawet dla młodszych zwiedzających. Jednym z nich były warsztaty „Dar pamięci”. Zostały wtedy pokazane młodzieży wiszące sześciany z opisanymi elementami historycznymi. Dzięki takiemu sposobowi każdy mógł zainteresować się przekazywanymi informacjami. Muzeum Pamięci Sybiru to ważne miejsce, nie tylko dla mieszkańców Białegostoku. Prezentuje historię Polaków, ich problemy i walkę o wolność. Są oni bohaterami i tak powinno się o nich mówić, dlatego powinno się pokazywać dzieciom takie wystawy, oraz samemu w nich brać udział.
Urok Podlasia ciężko porównać z czymkolwiek innym.
Białystok to miasto pełne niezwykłych miejsc, które warto odwiedzić gdy jest się tam obecnym. Bogata kultura spowodowana mieszanką mieszkańców potrafi zainteresować. Wybierając się w te rejony trzeba mieć oczy szeroko otwarte, gdyż na każdym kroku możemy napotkać się na zabytki. Poleca się również przejrzeć ich listę na internecie, by być świadomym gdzie się wstępuje. Nie można zapomnieć też o najmłodszych, którzy podczas wycieczki również powinni czerpać wiedzę z poznanych miejsc. W Białymstoku występuje wiele mniejszości narodowych, przez co staje się kolorowym i różnorodnym miastem. Można tam odetchnąć od centrum Polski, nacieszyć się okolicznymi lasami i przede wszystkim odpocząć.